Én nem biztos, hogy örülök ennek, gondolta magában a szellem, mikor megpillantotta az újság címoldalát. Kiegyezés, hm, Deák, hm, Kossuth fintora, hm, sorolta magában a szellem, s ha lett volna tarkója, bizonnyal megvakarja. Mivel azonban tarkója már egy éve nem létezett, csak tűnődött tovább. De hát akkor én még éltem, állapította meg, hogy felejthettem el? Sehogy nem fért a fejébe, miként nem fért a fejébe a kiegyezés, mi módon pottyant ki onnan. Mármint képletesen, persze, mivel feje sem volt, nem csak tarkója. S egyáltalán. Az asztráltest remek dolog, de nem valós. Már olyan értelemben nem valós, tette hozzá a szellem, aztán legyintett – volna. Keze sem volt. Igazi nem. Az asztrál meg… Ó, hogy a fene vigye!
Feketehegy-fürdőn, akár a hangyák a lehullott morzsák körül, zsizsegtek az emberek. A szellem hosszan figyelte őket. Egyszerre ismerős alakokat pillantott meg. Ni, hát ezek a cimboráim, játszott egy kicsit magában. Jókai Mór és Lévay József komoly diskurzusba merülve sétáltak – éppen a szellem felé.
Úgy döntött, bevárja őket. S arra jutott, fölhasználja az egyik kupont.
Egy Scrooge nevű, igen mogorva kísértettől kapta a kupont. Az asztráltestként is megdöbbentően hórihorgas fickó hosszasan magyarázta, milyen fontos lesz majd a jövőben a kupon. Kutatni és gyűjteni fogják, örömök forrása lesz.
– Hármat adok – zárta le a monológját. – Három alkalommal használhatod. Arra való, hogy megjelenj az élők előtt három percre.
Hát, itt az első alkalom.
Amint Lévay és Jókai elhagyták a tömeget, s az erdő széle felé vették az irányt, a szellem eléjük lebegett, s fölhasználta az első kupont. Ez annyit jelentett, hogy kimondta magában a mondatot:
Fölhasználom a kupont!
– A kirelejzumát! – torpant meg Lévay.
– Hogyan? Miként? – ámult Jókai remegő hangon.
– Én vagyok, uraim, a Tompa – pukedlizett a szellem asztrálteste, komikusan.
– De hát tekegyelmed meghalt félesztendeje! – méltatlankodott Lévay.
– A szellemem vagyok – pironkodott Tompa. – És kevés az időm.
– Azt hittem, egy örökkévalóság – dörmögte Jókai.
– Veletek kevés – pontosított Tompa. – Kiegyeztünk a némettel? – tért a lényegre.
– Amint te is tudod, barátom – bólogatott Lévay.
– Elfeledtem – ismerte be Tompa. – Most olvastam egy újságban…
– Szellemújság is létezik? – csodálkozott Jókai.
– Ez valódi lap volt.
– Még mindig sokat írnak erről – jegyezte meg Jókai.
– De hogy felejthettem el? – csattant föl Tompa szelleme.
– Szégyenkeztél miatta, gondolom – vonta meg a vállát Lévay.
– Mi is olykor röstelljük – egészítette ki Jókai. – Tulajdonképpen jó, hogy Sándor nem érte meg…
– Pedig itt sincs – közölte Tompa.
– Odaát? Nincs?
– Nem találkoztunk, az biztos.
– Különös – dörzsölte meg az állát Lévay.
– De nem jelent semmit! Ki tudja, merre kóborol. A másvilág végtelen, gondolom – Jókai hangja kicsit bizonytalan.
– És… – kezdett bele újabb kérdésébe a szellem, ám a három perc letelt.
– Eltűnt – állapította meg Jókai.
– El. Kár. És kár, hogy nem olvasta abban a lapban, hogy Miskolc díszpolgárai lettünk – ingatta a fejét Lévay, s azon morfondírozott, valóban nem olvasta, vagy csak nem akarta szóba hozni?
– Kár – hagyta rá Jókai.
Olvastam azt is, gondolta a szellem. Gratulálhattam volna… Eltűnődött, de végül úgy döntött, nem használ föl újabb kupont. A felejtés bántotta. Mit fog még? Mi jöhet ezután? Túl hosszú az örökkévalóság, fölfal mindent.

